Sužinokite, ar erkė pavojinga dar prieš pasireiškiant ligos simptomams
Vasara – ne tik atostogų, bet ir erkių aktyvumo metas. Erkės gali pernešti pavojingas ligas, tokias kaip erkinis encefalitas ir Laimo liga, kurios gali sukelti ilgalaikius sveikatos sutrikimus ar net paralyžių. Dėl erkių pernešamų ligų vertėtų sunerimti kiekvienam, kadangi Lietuva priklauso endeminiam regionui, todėl esame padidintos rizikos grupėje.
Pavojingos erkių platinamos ligos, ką svarbu žinoti?
Lietuvoje erkės platina keturias pagrindines ligas:
Erkinį encefalitą
Laimo ligą
Granuliocitinę anaplazmozę
Erlichiozę
Erkinis encefalitas. Tai virusinė infekcija, dažna Lietuvoje – šalis priklauso endeminei teritorijai. Liga pažeidžia centrinę nervų sistemą, gali sukelti smegenų uždegimą, ilgalaikius neurologinius pažeidimus ar net mirtį. Kadangi specifinio gydymo nėra, efektyviausia apsauga – skiepai.
Laimo liga. Dažniausia erkių platinama bakterinė liga Lietuvoje. Pirmasis požymis – plintantis bėrimas („raudonas žiedas“). Negydoma gali pažeisti sąnarius, nervų sistemą ar širdį.
Granuliocitinė anaplazmozė. Lietuvoje nustatoma vis dažniau, nors yra retesnė nei Laimo liga ar erkinis encefalitas. Tai bakterinė infekcija, pažeidžianti baltuosius kraujo kūnelius. Simptomai: karščiavimas, galvos ir raumenų skausmai, bendras silpnumas.
Erlichiozė. Retai diagnozuojama liga Lietuvoje, bet pasitaiko, nes ją taip pat platina erkės. Panaši į anaplazmozę – sukelia karščiavimą, šaltkrėtį, nuovargį. Svarbu laiku atpažinti ir gydyti antibiotikais, kad būtų išvengta komplikacijų.
Kodėl verta tirti pačią erkę?
Jeigu įsisiurbė erkė – neatidėliokite. Ištrauktą erkę galima pristatyti į „Antėja“ laboratoriją, kur ji bus ištirta dėl pernešamų ligų sukėlėjų. Tai padeda greitai įvertinti riziką ir būti budriems dėl galimų simptomų atsiradimo, jeigu erkė buvo užkrėsta.
Tačiau jei erkėje nenustatoma ligų sukėlėjų, tai padeda sumažinti nerimą ir išvengti baimės dėl nepastebėtų ligos simptomų, kurie kartais būna labai nežymūs, bet negydomi gali sukelti rimtas komplikacijas. Taip pat gali būti nereikalingi papildomi ar pakartotiniai kraujo tyrimai, nes jau būsite įsitikinę, kad neužsikrėtėte.
Galimi erkių tyrimai :
Tyrimas atliekamas PGR metodu, kuris leidžia tiesiogiai aptikti ligų sukėlėjus erkėje.
Kokia nauda pacientui?
Greitas atsakymas – rezultatai leidžia įvertinti riziką dar prieš pasireiškiant simptomams.
Galimybė reaguoti iš anksto nustačius ligos sukėlėją.
Aiškumas dėl tolimesnių žingsnių – jei erkė neužkrėsta, nėra poreikio atlikti papildomus kraujo tyrimus.
Tyrimas be diskomforto – atnešus erkę ištyrimui, galima išvengti nemalonios kraujo paėmimo procedūros.
Kaip elgtis įkandus erkei?
1. Nedelsiant pašalinti erkę
Erkė šalinama pincetu ar specialiu įrankiu, sugriebiant kuo arčiau odos ir traukiant tiesiai.
Ištraukus erkę, dezinfekuokite įkandimo vietą.
Erkę įdėkite į švarų sausą indelį (nereikia niekuo užpilti ar pridėti augalėlių, erkė nebūtinai turi būti gyva, svarbu, kad būtų vientisa, su galva).
Kuo ilgiau užkrėsta erkė išbūna įsisiurbusi, tuo didesnė tikimybė užsikrėsti jos pernešamomis ligomis, todėl ypač svarbu ją pašalinti kuo greičiau.
2. Stebėkite sveikatą
Pastebėjus šiuos simptomus, nedelsiant kreipkitės į gydytoją:
Jei atsiranda karščiavimas, galvos, raumenų ar sąnarių skausmai.
Jei pastebite odos paraudimą ar plintantį bėrimą – tai gali būti ligos pradžia.
3. Atlikite tyrimus
Tyrimai padeda nustatyti, ar buvo perduotos pavojingos ligos:
Dėl erkinio encefalito kraujo tyrimas atliekamas po 14 dienų.
Dėl Laimo ligos – po 4–5 savaičių.
Taip pat galima ištirti pačią erkę dėl užkrėstumo erkių pernešamomis ligomis. Jeigu pašalinimo metu nutrūko galva, erkė netinkama tyrimui.
Jei erkė nėra užkrėsta ligų sukėlėjais – galite būti ramūs, tolimesni tyrimai nereikalingi. Tačiau jei erkė užkrėsta, tai dar nereiškia, kad užkrėtė ir žmogų. Net jei nejaučiate jokių simptomų, galima atlikti kraujo tyrimus ir įsitikinti, ar nebuvo užsikrėtimo.
Kur atlikti galima ištirti erkę?
Tyrimai atliekami „Antėja“ laboratorijose visoje Lietuvoje.
Primename, kad nuo erkinio encefalito galima pasiskiepyti net ir po erkės įkandimo – rekomenduojame pasikonsultuoti su gydytoju dėl tinkamiausio laiko ir apsaugos plano.